Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По следите на мечтата с Дончо и Яна Папазови

Снимката е от експедицията на Дончо Папазов „Невъзможният път” - продължителност 164 денонощия (1.1.1988 - 13.6.1988) с маршрут Първа българска (без спиране) самотна обиколка на света през нос „Хорн” на юг от „ревящите 40 градуса”.
Снимка: Архив

Предаването на 12 юни има и конкретен повод - във вторник, 14 юни, се навършват 30 години от онзи паметен ден на 1981 година, когато след 777 дни околосветско плаване яхтата „Тивия” с Дончо Папазов, Юлия Гурковска - Джу и Яна Папазова акостира на кея в Созопол.
Дончо Папазов е работил в киното и телевизията като сценарист, редактор и продуцент, бил е депутат в 36-ото Народно събрание, но, разбира се, неговата популярност се дължи най-вече на забележителните експедиции, сред които прекосяването на Черно море през 1972 година, Атлантическия океан през 1974 и Тихия океан през 1976 заедно с Юлия Гурковска - Джу, при това с обикновени корабни спасителни лодки.

През 1979-1981 следва околосветската обиколката с яхтата „Тивия” с Джу и Яна на борда. Водещият Симеон Идакиев е бил в екипажа на „Тивия”, когато през зимата на 1978 година я докарват от Гданск до Созопол по море и помни колко добре се е приспособила шестгодишната Яна към необичайните условия за живот.
„Повярвахме на себе си и на мечтите си. И те не изгърмяха като спукан балон.” пише Дончо Папазов в „С Яна около света”.

През 1988 година Дончо Папазов обикаля света сам, за 164 дни, по така наречения Невъзможен път през нос Хорн, винаги на юг от „ревящите 40 градуса”, и стана първият самотен мореплавател, преминал по този маршрут без спиране в разгара на южната зима.

За условията и мотивацията на околосветските плавания, за диалога между човек и море и плаването като преследване на мечта ще говорят Симеон Идакиев, Яна и Дончо Папазови.

неделя, 12 юни от 18.20 часа

По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рисунка на лодка с гребци насред каменна пустиня в Азербайджан

Когато тръгвате от Баку към Гобустан обикновената кола изведнъж се превръща в машина на времето. Пренасяте се в каменната ера. В историко-художествения резерват ще видите древни скални рисунки - петроглифи, ще се запознаете с бита на първобитни хора, с техните магически символи и тотеми, ще откриете послание на римляните и ще се любувате на неземни..

публикувано на 28.04.24 в 10:05
акад. Владимир Овчаров

Стареене и дълголетие

Акад. Владимир Овчаров представи новата си книга "Стареене и дълголетие". Творбата е продължение на дългия творчески път на учения в търсене и откриване на загадките на човешкия организъм, които влияят върху общия и индивидуалния ход на живота на личността.  Структурирана в академичен стил, книгата започва с анализ на нарастването на броя на..

публикувано на 27.04.24 в 10:25

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20